מדינת ישראל לאן

פאנל להורים ונוער סביון בנושא המהפכה המשפטית והשפעתה על הדמוקרטיה


בצל התקדמות המהפכה המשפטית, בסביון לא נשארו אדישים ויזמו פאנל ייעודי להורים ונוער אשר התקיים השבוע במרכז התרבות סביון. את הפאנל יזם והנחה, תושב סביון, עו"ד נדב ויסמן אשר פתח את הפאנל בסקירה אודות מערכת המשפט מקום המדינה ועד היום.

הפאנל התקיים בהשתתפות עו"ד דינה זילבר - המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (לשעבר), תת אלוף במיל' אסף אגמון, מר גיל פקלמן - מנכ״ל ומייסד  Atera ועומר בן אלחנן, יו"ר מועצת התלמידים של תל אביב, אשר הגיעו להשתתף בפאנל בהתנדבות.

תת אלוף במיל' אסף אגמון:

"גדלנו על האתוס של המלחמה על המדינה. מה שעומד בפני הדור הצעיר הוא גדול יותר מהאתגר של דור הפלמ״ח והרבה יותר קשה. בזמנו, האויב היה חיצוני, היום האויב שלנו פנימי, החברה שלנו קרועה והרבה יותר קשה להיות לוחם חופש בחברה שמנדה את לוחמי החופש."

אגמון הוסיף "שברו לי צלעות במסגרת המאבק שלי, אבל הדבר שהכי קשה לי זה שאיבדתי חברים בגלל המאבק. החברה שלנו אומרת שלהיות אמיתי בשדה האזרחי זה הרבה יותר קשה מבשדה הקרב. אנשים מפחדים להגיד את דעתם.

האם הצעירים של היום מוכנים לחיות במדינה בה לא תוכלו להגיד את דעתכם ואת האמת שלכם? השמידו את האמת במדינה שלנו, אנשים ששקרנותם אומנותם!"

עומר בן אלחנן, יו"ר מועצת התלמידים של תל אביב: "יש כאן השלכות כלכליות וחברתיות חמורות, אותן ישלם הנוער של היום. אנחנו רואים כמה הסיפור הזה קורע אותנו. המעורבות של הנוער היא לא רק מלחמה על עתידם, אנחנו אלא שיודעים להפיח את התקווה".

"המחאה קיימת. המבוגרים שותפים לה, אבל הנוער שאינו בגיל ההצבעה ושאין לו כח אלקטורלי אינו חלק מהסיפור הזה. מספיק ילד אחד בכיתה של 40 ילדים כדי לעורר את השיח, להצית את האש ולהדגיש מה נמצא על כף המוזניים, זה מספיק כדי שזה יקרה בהיקפים רחבים יותר."

גיל פקלמן, יוצא סיירת מטכ"ל, מנכ״ל ומייסד Atera, תיאר את הקטסטרופה המיידית לענף ההי-טק והזהיר מפני בריחת המוחות: "תעשיית ההי-טק הישראלית זו תעשיית ההי-טק השנייה בעולם אחרי עמק הסיליקון. הדבר הראשון שנחווה בשל ההפיכה המשפטית זה שהחיים יהפכו לבלתי נסבלים והחברה המוכשרים בהייטק יברחו מכאן בשנייה. לא היה קל להביא את ההייטק הישראלי לאן שהגיע, זו פעם ראשונה שענף שלם נרתם למאבק!"

עוד הוסיף פלקמן "זו הטעייה כמו לקרוא לזה רפורמה. צריך לצאת להילחם כאילו החיים שלנו תלויים בזה, כי הם באמת תלויים בזה. ברגע שאין אמון במערכת השלטון, בקניין, איזו חברה בינ"ל תרצה לקנות פה חברה כאשר לא יודעים מה יהיה כאן עם המיסים ועם המגבלות? יש קשר ישיר בין מוסדות משפט איתנים וכלכלה יציבה".

עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (לשעבר): "מבחינתי זו תקופה מאוד מערערת כאזרחית וכאשת מקצוע בשירות הציבורי. דברים שהיו ברורים כמו שמש שזורחת בבוקר, מתערערים. הופכים לחלוטין את חוויות החיים בארץ הזאת ומתקרבים לנקודת אל חזור. התברכנו כמה עשורים בדמוקרטיה שהיא לא מושלמת והיום אנחנו צריכים לקחת אחריות על החיים שלנו ולהיאבק על הדברים שחשבנו שהם מובנים מאליהם."

עוד הוסיפה זילבר: "אנשים שמעמידים את כישוריהם לטובת המדינה וזוכים לזלזול ושנאה ואפשר גם להסית כנגדם. לא פעם ולא פעמים כשהגעתי לכנסת להציג עמדה ממשלתית ביחס לחוק, לא עמדה אישית, ספגתי חוסר כבוד. יש זלזול גדול במומחיות וככה משטרים פופוליסטים צומחים."

במקום שכולנו נקבל על עצמנו שחשוב שיהיה חוק מכיוון שכל פעם צד אחד בשלטון, שוברים ומפצלים את משרדי הממשלה כמו חפיסת שוקולד, האמון של האזרח במערכת נפגע וכאזרחים אנו מקבלים שירות ציבורי פוליטי."

מדינת ישראל לאן - סביון (5).jpe

מדינת ישראל לאן - סביון (1).jpe

מדינת ישראל לאן - סביון (2).jpe

מדינת ישראל לאן - סביון (3).jpe