על כיכר הדשא שמולכם נמצא הפסל "דיוקן עצמי" שעוצב על יד רב סרן אילן קאופמן ז"ל טייס חיל האוויר

אילן קאופמן גדל ולמד בסביון והתגייס לצה"ל בשנת 1982, שם סיים קורס טיס והפך לטייס מסוקי יסעור בשירות פעיל .
לאחר שסיים את שירות החובה והקבע שלו, החל אילן לממש את חלומו השיני וללמוד בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון בחיפה את לימודיו החל בשנת 1989 אילן הצטיין בכיתתו ונודע במנהיגותו ובפרויקטים יצירתיים שלו.

במהלך הסמסטר הראשון של קורס "העיצוב הבסיסי", אילן יצר את המודל הפסל "דיוקן עצמי". הפרויקט היה חלק מתרגיל באמנות שדרשה מהתלמידים ליצור דיוקן עצמי מחומרים שונים ומורכבים. מחזית הפסל ניתן לראות מפה טופוגרפית נושא שעסק בו תדיר בתקופתו כטייס שהיה חשוף לנוף ילדותו ומשקף את זיקתו של היוצר לטבע ואת שירותו בצה"ל, מגב הפסל ניתן לראות עצים וטבע, המסמלים את הקשר של אילן לטבע, למולדתו ולתשוקתו לטיולים בחיק הטבע. ייחודו של הפסל בכך שהוא בנוי שכבות שונות, מאפשר לצופים לראות דרכו מזוויות מסוימות ומספק הבנה עמוקה יותר של האדם והיוצר שמאחוריו.

למרות עומס בלימודי האדריכלות אילן בשל מחויבותו לשירות המילואים כטייס, שמר על קשר הדוק ופעיל עם הטייסת בה שירת. באופן טרגי, בעת שירות מילואים פעיל באחת מטיסות האימונים הליליות בבקעת הירדן ב-22 באפריל 1990, נפל אילן בתאונת מסוקים.
פסל דיוקן עצמי עומד כעדות לכישרונו, ליצירתיותו ולמסירותו לארצו.

לאחר פטירתו הטרגית של אילן, אחיו רונן קאופמן המשיך את פעילות האמנות והיצירה, בניית הפסל בוצעה על ידי רונן קאופמן במפעל פלדות פלדום, רונן רואה בהמשך היצירה דרך לשמר את זכרו של אילן ואת מורשתו.